Sig Sauer P365 380 Auto (ACP) 3.1in Black Pistol With Manual Safety – 10+1 Rounds – The long-awaited P365 chambered in 380 is finally here, creating a new, softer shooting, easier handling micro-compact option for everyday carry. It uses the same grip module and fire control unit as the popular 9mm version with a lightened slide and barrel making it completely compatible with all existing P365 holsters. With a Nitron finished stainless slide, DLC barrel, and completely redesigned two-piece captured guide rod, the P365-380 is the most durable 380 micro-compact pistol on the market. Rigorously tested at SIG SAUER, the P365-380 was designed for all shooters, especially those with smaller hands and those who find the manipulation and recoil management of 9mm caliber pistols challenging.
Nitron finished optic-ready slideShared FCU and grip module with P365 9mmLess recoil and reduced racking forceAccessory railManual Safety(2) 10rd magazines w/ mag loader
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 3.1in |
| Finish | Nitron |
| Grips | Polymer |
| Sights | SIGLITE Night Sights |
| Weight | 15.7oz |
| Cartridge | 380 Auto (ACP) |
| Color | Black |
| Frame Size | Compact |
| Gun Model | 365 |
| Hand | Right |
| Optics Ready | Yes |
| Overall Length | 5.8in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Hunter 22 Long Rifle 5.9in Matte Blued Pistol - 10+1 Rounds
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Smith & Wesson SD9 VE 9mm Luger 4in Satin Stainless Pistol - 16+1 Rounds
Springfield Armory Hellcat OSP 9mm Luger 3in Flat Dark Earth/Black Pistol - 13+1 Rounds
HK P30 9mm Luger 3.85in Black Pistol - 17+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.5in Matte Green Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Plus Vision 22 Long Rifle 5.9in Black Pistol - 10+1 Rounds
Ruger EC9s 9mm Luger 3.12in Black Pistol - 7+1 Rounds
Browning Buck Mark Field Target 22 Long Rifle 5.5in Tungsten Gray Cerakote Pistol - 10+1 Rounds
Sig Sauer MPX Copperhead 9mm Luger 3.5in Coyote Cerakote Modern Sporting Pistol - 20+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1 

