Sig Sauer P365 XL 9mm Luger 3.7 Black Nitron Pistol – 10+1 Rounds – The P365XL comes standard with an extended slide, 3.7in barrel and the 365 XSeries grip module with extended beavertail and integrated carry magwell. The slide and grip module only add 1/2in to the overall length and height of the micro-compact P365. The X signature straight trigger breaks at 90 degrees; signature XRay3 Day/Night sights; optic ready slide compatible with Romeo Zero and RMSc optics, sight plate will leave the rear sight in place when the plate is removed to allow for better co-witnessing. Includes two magazines.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 3.7in |
| Finish | Black Nitron |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | XRAY3 Day / Night |
| Weight | 20.7oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Frame Size | Compact |
| Gun Model | P365 |
| Hand | Ambidextrous |
| Overall Length | 6.6in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |


