Smith & Wesson Model 10 38 Special 4in Blued Revolver – 6 Rounds – Smith & Wesson makes it possible for you to own a piece of history in the making with this M10 Classic revolvers. They’re the finest new handguns possible with designs hearkening back to the most famous and collectible guns that Smith & Wesson ever constructed. Each is based on a model known for legendary performance then enhanced with modern advantages. They’re the timeless best of both worlds, Smith & Wesson Classics.
Black blade front sightFixed rear sightExposed hammerWood gripCarbon steel frame and cylinder
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Blued |
| Grips | Wood |
| Sights | Black Blade Front & Fixed Rear |
| Weight | 34.4oz |
| Cartridge | 38 Special |
| Gun Model | 10 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.9in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
| Made in the USA | Yes |
|---|


