Smith & Wesson M&P9 M2.0 9mm Luger 3.6in FS 12+1 Rounds – The latest addition to the M2.0 family, the M&P M2.0 Sub-compact pistol features a smaller, sub-compact frame that’s ideal for concealed carry. With a 12+1 round capacity in 9mm, the M&P M2.0 sub-compact pistol series includes the full array of M&P M2.0 enhancements.
Four Palmswell Grip InsertsAccessory RailSemi AutomaticStriker FiredBlack Armornite Stainless Barrel
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 12+1 |
| Barrel Length | 3.6in |
| Finish | Black |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| Sights | 3 Dot White |
| Weight | 25oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Gun Model | M&P9 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 6.6in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Type | Centerfire |


