Smith & Wesson Performance Center M&P 9 Shield M2.0 9mm Luger 4in Matte Black Pistol – 8+1 Rounds – The reality of protection is that you never know when you’ll need it. We took the power and features of our full sized M&P pistols and put them into a slim, lightweight pistol the size of your hand. The M&P SHIELD is an easy to conceal pistol that offers professional grade features with simple operation and reliable performance day or night. The Performance Center SHIELD offers discerning shooters premium features including a factory ported barrel and slide. One million Shield owners can’t be wrong.
• PC Tuned Action
• Fiber Optic Sights
• Front Cocking Serrations
• Slim Compact Profile with Embedded Stainless Steel Chassis System for Steel-on-Steel Contact Between Slide and Frame
• Aggressive Grip Texture for Enhanced Control
• Tactile and Audible Trigger Reset
• Armornite Durable Corrosion Resistant Finish
• Two Magazines Included – One Standard, Flush-Fit and One Extended Finger Groove
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Matte Black |
| Grips | Synthetic |
| Sights | Fiber Optic |
| Weight | 20.9oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Frame Size | Subcompact |
| Gun Model | M&P 9 SHIELD |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Ruger EC9s 9mm Luger 3.12in Black Pistol - 7+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Black Nitron Pistol - 10+1 Rounds
HK P30 9mm Luger 3.85in Black Pistol - 17+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds
Beretta 96A1 40 S&W 4.9in Black Burniton Pistol - 12+1 Rounds 

