Smith & Wesson SD 9mm Luger 4in Black Armornite Pistol – 16+1 Rounds – The Smith&Wesson SD9 pistol is a self-defense firearm. It has 3-Dot white sights, gray polymer frame, and black stainless steel slide and barrel.
Polymer frame for lightweight carryStainless steel slide and barrel for extended lifeFixed white dot sights for quick target acquisitionStriker-fired actionErgonomic, textured grip for confident holdPicatinny-Style equipment rail
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 16+1 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Black Armornite |
| Grips | Textured Gray Polymer |
| Sights | White 3-Dot |
| Weight | 22.3oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Gray |
| Gun Model | SD9 VE |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.2in |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark Contour 22 Long Rifle 5.5in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory Hellcat OSP 9mm Luger 3in Flat Dark Earth/Black Pistol - 13+1 Rounds
Browning Mark Plus Vision Triad 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Sig Sauer MPX Copperhead 9mm Luger 3.5in Coyote Cerakote Modern Sporting Pistol - 20+1 Rounds 

