Springfield Armory Echelon 9mm Luger 4.5in Black Melonite Pistol – 20+1 Rounds – The Springfield Echelon is engineered with superior ergonomics and built to withstand the harshest conditions, making it a reliable companion for duty use or personal defense. Its robust stainless steel chassis and revolutionary optics mounting system are among its innovative, patent-pending features. The pistol’s slide is billet machined and finished with Melonite for lasting resilience and reduced glare, while the black polymer frame enhances grip comfort and overall durability.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 20+1 |
| Barrel Length | 4.5in |
| Finish | Melonite |
| Sights | Tritium 3-Dot |
| Weight | 23.9oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Gun Model | ECHELON |
| Hand | Right |
| Type | Centerfire |
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds
Sig Sauer MPX Copperhead 9mm Luger 3.5in Coyote Cerakote Modern Sporting Pistol - 20+1 Rounds
Century Arms AP5-M 9mm Luger 4.6in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Medallion 22 Long Rifle 5.5in Stainless Steel Pistol - 10+1 Rounds 

