Springfield Armory Hellcat Micro-Compact RDP 9mm Luger 3.8in Black Melonite Pistol – 13+1 Rounds – The Hellcat, the highest capacity micro 9mm in the world, comes in a Rapid Defense Package (RDP) configuration. It also features a threaded barrel fitted with a patent-pending, Self Indexing compensator. Made of strong and lightweight aircraft-grade Hardcoat anodized aluminum the proprietary design reduces muzzle rise and keeps you on target, shot after shot. The Hellcat RDP comes with two magazines a patented 11-round mag with pinky extension and a 13-round extended mag. The recontoured for enhanced ergonomics, the Gen 2 trigger offers a more comfortable shooting experience and is a refinement of the most important interface between the pistol and the shooter.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 13+1 |
| Barrel Length | 3.8in |
| Finish | Black Melonite |
| Grips | Black Polymer w / Adaptive Texture |
| Weight | 19.7oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Frame Size | Compact |
| Gun Model | HELLCAT |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7in |
| Type | Centerfire |
Browning Mark Plus Vision Triad 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Two Toned Pistol - 10+1 Rounds
Beretta 96A1 40 S&W 4.9in Black Burniton Pistol - 12+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory Hellcat OSP 9mm Luger 3in Flat Dark Earth/Black Pistol - 13+1 Rounds 

