Springfield Armory Hellcat OSP 9mm Luger 3in Flat Dark Earth/Black Pistol – 13+1 Rounds – Optical sights are changing the profile of the modern carry gun. The Hellcat OSP delivers the same class leading capacity of up to 13+1 rounds while being precisely milled for flush mounting of compact optics. The Hellcat OSP is the definitive concealed carry pistol. Carry it with the installed cover plate or remove it and add the optic of your choice.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 13+1 |
| Barrel Length | 3in |
| Finish | Flat Dark Earth/Black |
| Sights | Tritium Front Sight |
| Weight | 18.3oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Brown |
| Features | Optics Ready |
| Gun Model | HELLCAT |
| Overall Length | 6in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark Vision w/Crimson Trace Laser 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Field Target 22 Long Rifle 5.5in Tungsten Gray Cerakote Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Hunter 22 Long Rifle 5.9in Matte Blued Pistol - 10+1 Rounds
EAA Girsan MC9 9mm Luger 4.2in Black Pistol - 17+1 Rounds
Smith & Wesson SD9 VE 9mm Luger 4in Satin Stainless Pistol - 16+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 45ACP 4.25in Stainless Pistol - 8+1 Rounds 

