Springfield Armory XD 40 S&W 4in Black Pistol – 10+1 Rounds – California Compliant – The Springfield Armory XD pistol sets the standard for polymer pistols. The XD offers superior ergonomics, reliable performance, and features that make it easy and intuitive to use. The XD 4in full-size is the original XD offering from Springfield Armory and the most basic XD.
California Compliant ModelFull-Size Model
Browse all Springfield Armory XD 40 S&W Pistols.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Black |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | 3-Dot Dovetail |
| Weight | 30oz |
| Cartridge | 40 S&W |
| Color | Black |
| Gun Model | XD |
| Overall Length | 7.3in |
| State Compliance |
California Compliant New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Ruger Max-9 Pro 9mm Luger 3.2in Black Oxide Pistol - 12+1 Rounds
Century Arms AP5-M 9mm Luger 4.6in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.5in Matte Green Pistol - 10+1 Rounds 

