Taurus 1911 45 Auto (ACP) 5in Green Cerekote/Black Pistol – 8+1 Rounds – Designed to be the standard that all 1911 pistols are compared against, the Taurus 1911 line offers the most accurate and feature-laden models on the market today. Starting with hammer-forged (not cast) ordnance-grade steel frames, slides, and barrels, Taurus machines each part to tolerance levels that surpass even today’s industry standards. Skilled Taurus pistolsmiths hand-fit and tune each gun with 19 standard features, using quality parts built 100% in the state-of-the-art Taurus factory. In the final step of the process, the slide, barrel, and frame are marked with matching serial numbers. The Taurus 1911 is an unbeatable gun that is also an unbeatable value. This model features a matte black frame with a Mil-Spec cerakote green slide and Picatinny rail. It also has custom VZ grips.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Green Cerekote |
| Grips | Brown VZ |
| Sights | Novak 3-Dot |
| Weight | 41.8oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Green |
| Gun Model | 1911 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark Plus Vision 22 Long Rifle 5.9in Black Pistol - 10+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Black Nitron Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Vision w/Crimson Trace Laser 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds 

