Taurus 605 TORO 357 Magnum 3in Matte Black Revolver – 5 Rounds – The Taurus 605 T.O.R.O. revolver is red dot ready. The optics plate is compatible with the Holosun K footprint. Features include compact grips that provide recoil reduction and enhanced concelment; tranfer bar safety; smooth target style trigger and extended ejector rod.
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 5 |
| Barrel Length | 3in |
| Finish | Matte |
| Grips | Black Rubber |
| Sights | Removable Serrated Blade/Fixed |
| Weight | 23.52oz |
| Cartridge | 357 Magnum |
| Gun Model | 605 |
| Hand | Right |
| Twist | 1:16.5in |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory Hellcat OSP 9mm Luger 3in Flat Dark Earth/Black Pistol - 13+1 Rounds
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Rock Island Armory Ultra HC 10mm Auto 5in Black Parkerized Pistol - 16+1 Rounds
Browning Buck Mark Field Target 22 Long Rifle 5.5in Tungsten Gray Cerakote Pistol - 10+1 Rounds 

