Taurus 627 Tracker 357 Magnum 4in Matte Stainless Revolver – 7 Rounds – Extremely comfortable to fire and easy to control, the Tracker Series maintains a high level of accuracy, rock-solid performance, and near-indestructible construction. The Model 627 revolver 357 Magnum has a 7-round cylinder, and makes a practical choice for backpacks and tackle boxes, especially where there are bears and other predators around. It has a transfer bar safety as well as the Taurus Security System. The 627 Tracker features factory-tuned barrel porting and a gas expansion chamber for recoil, as well as the ergonomic, shock-absorbing Ribber grip. It has a matte stainless steel metal finish with a fixed front sight and adjustable rear sight. This model has a 4″ barrel.
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 7 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Matte Stainless |
| Grips | Black Rubber |
| Sights | Fixed Front & Adjustable Rear |
| Weight | 35oz |
| Cartridge | 357 Magnum |
| Gun Model | 627 TRACKER |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Black Nitron Pistol - 10+1 Rounds
Sig Sauer MPX Copperhead 9mm Luger 3.5in Coyote Cerakote Modern Sporting Pistol - 20+1 Rounds
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
Century Arms AP5-M 9mm Luger 4.6in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds 

