Taurus 856 38 Special 2in Black Revolver – 6 Rounds – Built for personal defense. Perfected for everyday carry. Lightweight. Easy to conceal. Exceptionally reliable. The Taurus 856 is finely tuned to deliver the ultimate peace of mind for home and personal defense situations.
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 2in |
| Finish | Black |
| Grips | Blue Cyclone |
| Sights | Fixed |
| Weight | 22oz |
| Cartridge | 38 Special |
| Gun Model | 856 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 6.6in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Two Toned Pistol - 10+1 Rounds 

