Taurus 856 Ultra Lite VZ Operator II Grip 38 Special 2in Matte Black Revolver – 6 Rounds -Built for personal defense. Perfected for everyday carry. Lightweight. Easy to conceal. Exceptionally reliable. The Taurus 856 is finely tuned to deliver the ultimate peace of mind for home and personal defense situations. This model features the VZ Black Operator II Grips.
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 2in |
| Finish | Matte Black |
| Grips | VZ Operator II Black |
| Sights | Ramp Front, Fixed Rear |
| Weight | 16oz |
| Cartridge | 38 Special |
| Gun Model | 856 UL |
| Hand | Right |
| Overall Length | 6.55in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Dealer Price KNS AR15 Push-Button Pivot/Takedown Pins Combo
Browning Buck Mark Plus Vision 22 Long Rifle 5.9in Black Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Field Target 22 Long Rifle 5.5in Tungsten Gray Cerakote Pistol - 10+1 Rounds 

