Taurus 856 w/Viridian Laser 38 Special 2in Matte Stainless Revolver – 6 Rounds – The 856 model is ultra fast, ultra reliable, and has the capacity of six shots. They are available in blued steel, and now they have 20% more firepower with virtually no gain in size. The overall frame depth and height were not changed, and a model 856 fits easily into any model 85 holster. They also feature the Taurus Security System.
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 2in |
| Finish | Matte Stainless |
| Grips | Black Polymer w / Viridian Laser |
| Sights | Fixed |
| Weight | 22.2oz |
| Cartridge | 38 Special |
| Gun Model | 856 |
| Hand | Right |
| Laser Included | Yes |
| Overall Length | 6.55in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
EAA Girsan MC9 9mm Luger 4.2in Black Pistol - 17+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1 
