Taurus Defender 856 38 Special 3in Stainless Revolver – 6 Round – Lightweight. Easy to conceal. Exceptionally reliable. The Taurus Defender 856 is finely tuned to deliver the ultimate peace of mind for home and personal defense situations. The all-new Taurus Defender 856 comes with night sights and special grips from VZ Grips.
Transfer Bar SafetyExtended Ejector RodNight Sights
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 3in |
| Finish | Matte Stainless |
| Grips | VZ |
| Sights | Night Sight Front / Fixed Rear |
| Weight | 1.6lbs |
| Cartridge | 38 Special |
| Gun Model | 856 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant California Compliant |
| Type | Centerfire |
Beretta 96A1 40 S&W 4.9in Black Burniton Pistol - 12+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
Browning Buck Mark Plus Vision 22 Long Rifle 5.9in Black Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds 

