Taurus Judge 410 Gauge/ 45 (Long) Colt 3in Matte Black Revolver – 5 Rounds – The Taurus Judge is named for the many judges who carry it into the courtroom for their protection, and it is capable of chambering both 410 gauge with 2.5″ shotshell and the 45 Colt. This combo is ideal for short distances where most altercations occur and for longer distances with the 45 Colt ammo. This model is fully customized with fixed rear sights, fiber optic front sights and finger grooved rubber grip.
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 5 |
| Barrel Length | 3in |
| Finish | Black |
| Grips | Black Taurus Ribber |
| Sights | Fiber Optic Front / Fixed Rear |
| Weight | 29oz |
| Cartridge |
45 (Long) Colt 410 Gauge |
| Frame Size | Compact |
| Gun Model | THE JUDGE |
| Hand | Right |
| Overall Length | 9.5in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Sig Sauer MPX Copperhead 9mm Luger 3.5in Coyote Cerakote Modern Sporting Pistol - 20+1 Rounds
Rock Island Armory Ultra HC 10mm Auto 5in Black Parkerized Pistol - 16+1 Rounds
HK P30 9mm Luger 3.85in Black Pistol - 17+1 Rounds 

