Taylors and Company 1911-A1 45 Auto (ACP) 5in Parkerized Pistol – 8+1 Rounds – This 1911 is reproduced using specifications from original government issued models. The standard 1911 model is a close reproduction of the original U.S. Government Model 1911 semi-automatic pistol. This is a single-column, magazine-fed pistol will interchange with series-70 parts. It features a parkerized finish, fixed front blade sight with a dovetail rear sight, thumb safety, grip safety, checkered straight mainspring housing piece, and checkered walnut grips.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Parkerized Finish |
| Grips | Checkered Walnut |
| Sights | Fixed Front Sight, Dovetail Rear Sight |
| Weight | 2.47lbs |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Black |
| Frame Size | Full Frame |
| Gun Model | M1911A1-FS |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.54in |
| State Compliance |
California Compliant New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Two Toned Pistol - 10+1 Rounds
Rock Island Armory Ultra HC 10mm Auto 5in Black Parkerized Pistol - 16+1 Rounds
Browning Buck Mark Vision w/Crimson Trace Laser 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Hunter 22 Long Rifle 5.9in Matte Blued Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds
Browning Buck Mark Medallion 22 Long Rifle 5.5in Stainless Steel Pistol - 10+1 Rounds
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds 

