Taylor’s & Company 1911 Tactical 9mm Luger 5in Black Pakerized Pistol – 10+1 Rounds – The Taylor’s & Company 1911 Semi-Automatic Pistol features a combat hammer, skeletonized trigger, ambidextrous safety, and extended beaver tail to add to the safety and comfort of this pistol. Wide angled serrations on front and back of the slide for control when operating the slide mechanism and parkerized finish.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Parkerized |
| Weight | 4.1lbs |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Gun Model | M1911 A1 FS |
| Hand | Right |
| Overall Length | 9.7in |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark Contour 22 Long Rifle 5.5in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
Ruger Max-9 Pro 9mm Luger 3.2in Black Oxide Pistol - 12+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Sig Sauer MPX Copperhead 9mm Luger 3.5in Coyote Cerakote Modern Sporting Pistol - 20+1 Rounds 

