Walther PDP Compact Optics Ready 9mm Luger 5in Black Pistol – 15+1 Rounds – Walther’s timeless innovation has once more achieved a breakthrough never seen before in firearms with the PDP elite handgun. Whether you are on the job or with the family, it is your duty to stay ready for any situation that may come. Now, you can do so confidently with the groundbreaking advancements afforded by the Walther PDP. With revolutionary ergonomics, SuperTerrain Slide Serrations, and a brand-new Performance Duty Trigger, this is the next evolution in world-class ingenuity for pistols.
Performance Duty TriggerSuperterrain SerrationsPerformance Duty TextureRed Dot ErgonomicsRed Dot ReadyModular And VersatileIncludes Two 15 Round Magazines
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 15+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Grips | Performance Duty Textured Black Polymer |
| Sights | 3-Dot |
| Weight | 26.1oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Frame Size | Compact |
| Gun Model | PDP |
| Hand | Right |
| Optics Ready | Yes |
| Overall Length | 8.5in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Type | Centerfire |
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Black Nitron Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.5in Matte Green Pistol - 10+1 Rounds
Dealer Price Collet 1/8″
Browning Buck Mark Contour 22 Long Rifle 5.5in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds 

