Walther PPS M2 9mm Luger 3.18in Black Pistol – 7+1 Rounds – The new PPS M2 is everything you’re looking for in a compact handgun. The slim profile, push button magazine release, smooth trigger pull and Carl Walther signature ergonomics deliver the features that you want from Walther and are housed in a frame that fits just about anyone.
3 dot metal sightsSlide serrationsSmooth light triggerErgonomic walther gripTenifer coatingCocking indicatorChamber viewportSlide stopMagazine release
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 7+1 |
| Barrel Length | 3.18in |
| Finish | Black |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Low-Profile 3-Dot |
| Weight | 21.1oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Gun Model | PPSM2 |
| Overall Length | 6.3in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |


