B&T APC9 Pro 9mm Luger 6.8in Coyote Brown Modern Sporting Pistol – 30+1 Rounds – The APC PRO series brings a new level of performance and adaptability to the APC platform. All models feature a dual auto-folding, non-reciprocating charging handle, improved lower receiver ergonomics including a side positioned bolt hold open/release, removable M4 compatible grips, and Magpul M-Lok accessory slots.
Specifications
| Action | Modern Sporting Pistol |
|---|---|
| Barrel Length | 6.8in |
| Capacity | 30+1 |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Finish | Coyote Brown |
| Grips | Coyote Polymer |
| Gun Model | APC9 |
| Hand | Ambidextrous |
| Overall Length | 14.8in |
| Sights | Optic Ready |
| Type | Centerfire |
| Weight | 6.17lbs |


