Springfield Armory Hellcat Pro Sling Package 9mm Luger 3.7in OD Green Pistol – 15+1 Rounds – Combining the performance of a larger handgun with class-leading concealability and capacity, the Hellcat Pro is a compact pistol chambered in 9mm that offers 15+1 capacity in a smaller footprint than any other gun in its class. Optics ready and equipped with a versatile accessory rail and hammer forged barrel, this exceptional everyday carry pistol delivers the perfect balance. This model comes with a Sportman’s exclusive OD Green finish, a Night Stalker sling bag, and 4 15-Round 9mm mags.
3.7in Hammer Forged BarrelFront & top Slide SerrationsReversible Mag ReleaseLoaded Chamber Indicator 15-Round MagazinesTritium U-Dot Sights4 15-Round 9mm MagazinesSling PackageSportsman’s Warehouse Exclusive OD Green Slide Finish
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 15+1 |
| Barrel Length | 3.7in |
| Finish | OD Green |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Tritium Front/ U-Notch Rear |
| Weight | 21oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Green |
| Features | OD Green Slide, Sling Package, 4 15-Round Magazines |
| Gun Model | HELLCAT PRO |
| Hand | Right |
| Overall Length | 6.6in |
| Type | Centerfire |
PMAG 30 AK47/AKM 7.62×39 (GEN 3) magazine 

