Canik Mete SFx 9mm Luger 5.2in Black Pistol – 20+1 Rounds – The Canik brand of firearms is proud to unveil the latest innovation in pistols with the Mete series of handguns. The Mete name pays homage to a legendary Turkish general who is considered by many to be one of the fiercest warriors of all time. This line of pistols undoubtedly lives up to its namesake. Building off of the TP series success, the evolution of this line is based on consumer and engineering suggestions that were found to not only be desired enhancements but also functional improvements. The Mete series is the culmination of years of tireless testing and engineering resulting in a truly impressive end result. Includes is a hard case, two mags, speed loader, IWB/OWB holster, extra backstrap, tool kit & punch, cleaning kits, two optic plates and gun lock.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 20+1 |
| Barrel Length | 5.2in |
| Finish | Serrated Black Nitride |
| Grips | Black |
| Sights | Contrast |
| Weight | 1.88lbs |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Gun Model | METE SFX |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.29in |
| Type | Centerfire |
Rock Island Armory M1911 GI Standard 45 Auto (ACP) 5in Parkerized Pistol - 8+1 Rounds
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds
EAA Girsan MC9 9mm Luger 4.2in Black Pistol - 17+1 Rounds
Rifle ONLY Stabilizing Brace
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds 

