CZ Shadow 2 9mm Luger 4.9in Black Nitride Blue Aluminum Semi Automatic Pistol – 17+1 Rounds – CZ’s Shadow 2 model has a swappable mag release with an adjustable, extended button with three settings. A hardy nitride coating covers the entire pistol, while the frame gets an additional layer of CZ’s black Polycoat finish. Its aluminum grips has checkering to match the fine front and backstrap checkering. The slide also has a front fiber optic with a black HAJO rear. This model has a 4.8in barrel, blue grip, and ambidextrous safety.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 17+1 |
| Barrel Length | 4.89in |
| Finish | Black Nitride |
| Grips | Blue Aluminum |
| Sights | Fiber Optic Front Adjustable Rear |
| Weight | 46.5oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Blue |
| Gun Model | SHADOW 2 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.53in |
| Type | Centerfire |
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds
EAA Girsan MC9 9mm Luger 4.2in Black Pistol - 17+1 Rounds
Rock Island Armory Ultra HC 10mm Auto 5in Black Parkerized Pistol - 16+1 Rounds 

