EAA Girsan MC28SA 9mm Luger 4.25in Blue/Black Pistol Kit w/ Holster – 17+1 Rounds – Girsan’s striker-fire, semi-auto MC28SA is unlike any other striker-fired pistol on the market. It’s a full-sized pistol in 9mm on a GLOCK-style, low-profile frame with an adjustable 3-dot sight system, an integral trigger safety and three interchangeable grip inserts. Comes with a limited Lifetime Warranty. The MC28SA delivers more value and performance than any other pistol for under $400.
Accessory RailIntegral Trigger SafetyNovak Style Rear Sight
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 17+1 |
| Barrel Length | 4.25in |
| Finish | Matte |
| Grips | 3 Interchangeable Grip Inserts |
| Sights | Novak Style Rear |
| Weight | 1.8lbs |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Blue/Black |
| Frame Size | Fullsize |
| Gun Model | MC28 SA |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.6in |
| Type | Centerfire |
Ruger EC9s 9mm Luger 3.12in Black Pistol - 7+1 Rounds
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Black Nitron Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Contour 22 Long Rifle 5.5in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds 

