EAA Girsan Witness2311 45 Auto (ACP) 5in Black Pistol – 11+1 Rounds – The Girsan Witness2311 is designed to utilize standard double stack 1911 magazines. Featuring an extended beavertail, adjustable rear super sight, fiber optic front sight, accessory rail and polymer grips.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 11+1 |
| Barrel Length | 5in |
| Finish | Black |
| Grips | Black Checkered Polymer |
| Sights | Fiber Optic Front, Adjustable Rear |
| Weight | 1.65lbs |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Black |
| Features | Polymer Frame w / Picatinny Rail & Beavertail |
| Gun Model | WITNESS 2311 |
| Hand | Ambidextrous |
| Overall Length | 8.75in |
| Type | Centerfire |
Century Arms AP5-M 9mm Luger 4.6in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 45ACP 4.25in Stainless Pistol - 8+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
EAA Girsan MC9 9mm Luger 4.2in Black Pistol - 17+1 Rounds
HK P30 9mm Luger 3.85in Black Pistol - 17+1 Rounds 

