FN 509 CC Edge 9mm Luger 4.2in Graphite Pistol – 10+1 Rounds – The premiere compensated handgun in the FN Edge Series is perfected in the FN factory for ideal concealed carry performance. An auto-indexing FN compensator cuts muzzle flip by 25%, enabling faster, more accurate shots at speed. Takedown for maintenance is faster than any other compensated pistol, just push in and twist 90 to field strip. FNs patented Low-Profile Optics Mounting System makes the FN 509 CC Edge optics-ready; simply mount and zero a favorite red dot. A flat-faced trigger puts all the precision in hand, with a smooth take-up and positive wall. Driven with a high-endurance striker, the duty-ready fire control system has a best-in-class pull at 5.6-lbs
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 4.2in |
| Finish | Graphite |
| Sights | Optic Height Fiber Optic Sight |
| Weight | 25.5oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Gray |
| Frame Size | Fullsize |
| Gun Model | 509 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.5in |
| State Compliance | Colorado Compliant |
| Type | Centerfire |
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Black Nitron Pistol - 10+1 Rounds
Rock Island Armory Ultra HC 10mm Auto 5in Black Parkerized Pistol - 16+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 45ACP 4.25in Stainless Pistol - 8+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds 

