FN 509 MRD 9mm Luger 4in Flat Dark Earth Pistol – 17+1 Rounds – The FN 509 MRD is patterned after the handgun chosen by the LAPD.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 17+1 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Flat Dark Earth |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Weight | 28oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Tan |
| Gun Model | 509 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 7.4in |
| Type | Centerfire |
EAA Windicator 357 Magnum 6in Blued Revolver - 6 Rounds
Smith & Wesson Model 69 Combat Magnum 44 Magnum 2.75in Stainless Revolver - 5 Rounds
EAA GIrsan Witness2311 45 Auto (ACP) 4.25in Black Pistol - 11+1 Rounds
Springfield Armory Echelon 9mm Luger 4.5in Melonite Pistol - 10+1 Rounds
FN 509 Midsize Tactical 9mm Luger 4.5in FDE Pistol - 24+1 Rounds
Glock 34 Gen 3 9mm Luger 5.31in Black Pistol - 17+1 Rounds 

