KRISS Vector GEN II SDP 9mm Luger 5.5in Black Nitride Modern Sporting Pistol – 17+1 Rounds –
The KRISS Vector SDP is the ideal choice for personal protection and home defense. The short barrel and quick detach sling swivel make transportation simple, and it can be stowed away inconspicuously. Like all KRISS Vector firearms, the SDP is fed with full size Glock magazines, offering cross compatibility of ammunition for a secondary or back up hand gun.
At the heart of the Vector SDP is the Super V System, a nonlinear, multilink, blowback system designed to redirect recoil energy down. The Super V System in conjunction with the low bore axis reduce felt recoil and muzzle climb.
Super V Recoil Mitigation SystemGlock magazine compatibilityLow bore axisLow profile flip sightsFull length picatinny top railQuick detach sling swivel
Specifications
| Action | Modern Sporting Pistol |
|---|---|
| Barrel Length | 5.5in |
| Capacity | 17+1 |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Finish | Black Nitride |
| Grips | Polymer |
| Gun Model | VECTOR SDP |
| Hand | Right |
| Overall Length | 16.75in |
| Sights | Front/Rear |
| Threaded | Yes |
| Type | Centerfire |
Ruger EC9s 9mm Luger 3.12in Black Pistol - 7+1 Rounds
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Rock Island M1911 A1 XT Magnum 22 WMR (22 Mag) 5in Matte Black Pistol - 14+1
Sig Sauer P365 9mm Luger 3.1in Black Nitron Pistol - 10+1 Rounds
HK P30 9mm Luger 3.85in Black Pistol - 17+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 9mm 5in Stainless Pistol - 9+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds
Beretta 96A1 40 S&W 4.9in Black Burniton Pistol - 12+1 Rounds 

