Magnum Research Desert Eagle 1911 Undercover 45 Auto (ACP) 3in Matte Black Pistol – 8+1 Rounds – The Magnum Research 1911 U is a compact semi-automatic pistol chambered in 45 ACP with a 61 round capacity. A 3 bushingless barrel is adorned with a windage adjustable rear sight and a pinned blade front sight. This stainless steel framed pistol features a skeletonized hammer and trigger. The 1911 Us front strap and mainspring housing are checkered opposite G10 grips both of which work to ensure a steady grasp with each shot.
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 8+1 |
| Barrel Length | 3in |
| Finish | Matte |
| Weight | 25.8oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Black |
| Gun Model | 1911 U |
| Hand | Right |
| Overall Length | 6.85in |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds
EAA Girsan MC9 9mm Luger 4.2in Black Pistol - 17+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Emissary 45ACP 4.25in Stainless Pistol - 8+1 Rounds
Rock Island Armory M1911 GI Standard 45 Auto (ACP) 5in Parkerized Pistol - 8+1 Rounds 

