Rock Island Armory MAPP FS 9mm Luger 4.6in Parkerized Pistol – 10+1 Rounds – The Rock Island Armory MAPP FS is built with a durable, lightweight polymer frame and steel slide. This pistol is a great choice for self-defense and lawful concealed carry.
Ideal For Self DefenseParkerized Slide Finish
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 4.6in |
| Finish | Parkerized |
| Grips | Polymer |
| Sights | 3 Dot |
| Weight | 29.9oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Gun Model | MAPP1 FS |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.26in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |
Ruger Max-9 Pro 9mm Luger 3.2in Black Oxide Pistol - 12+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds 

