Sar USA K2 45 Auto (ACP) 4.7in Stainless Pistol – 10+1 Rounds – The K2 45 is a precision machined example of the quality of the SAR USA lineup. The forged alloy steel frame is precision CNC machined to exacting specifications from a forged aluminum billet. The close tolerances and precision machining make this truly a masterpiece. The pistol is loaded with features including a beavertail frame to allow the shooter’s hand to feel as one with the pistol, 3 dot adjustable sights that are ideal for target shooting, a loaded round notch in the barrel to show if there is a round in the chamber, and a picatinny frame rail for your favorite accessories. The double / single action trigger is smooth and crisp. The frame safety allows the shooter to carry the pistol cocked and locked or just safe if the hammer is down. A true work of art and a must for any gun enthusiast.
Forged Alloy Steel FramePrecision Machined3-Dot Adjustable SightsLoaded Chamber IndicatorPicatinny Frame RailDouble/Single Action Trigger
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length | 4.7in |
| Finish | Stainless Steel |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Adjustable 3-Dot |
| Weight | 40.2oz |
| Cartridge | 45 Auto (ACP) |
| Color | Gray |
| Gun Model | K2 45 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8.3in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant |
| Type | Centerfire |


