Sar USA P8L 9mm Luger 4.6in Stainless Pistol – 17+1 Rounds – This hammer-fired pistol will soon become your favorite. The P8L features a forged alloy steel frame, low profile adjustable rear combat sights, a manual safety and slide serrations for reduced weight, as well as a compensated slide with a ported barrel. The crowned barrel and ergonomic grip make this an extremely accurate carry pistol.
Extremely AccurateHammer-Fired PistolForged Alloy Steel FrameLow Profile Adjustable Rear Combat SightsSlide SerrationsPorted BarrelStainless Steel Frame And Slide
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 17+1 |
| Barrel Length | 4.6in |
| Finish | Stainless Steel |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | Low Profile Adjustable Rear Combat Sights |
| Weight | 37.9oz |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Color | Gray |
| Gun Model | P8L |
| Hand | Right |
| Overall Length | 8in |
| Type | Centerfire |


