Smith & Wesson Performance Center Model 29 Classic Engraved 44 Remington Magnum Revolver – 6 Rounds – Smith & Wesson J-Frame revolver is designed to fire a full power round and is as simple and easy to use as it is reliable. The Model 29 Machine Engraved features scroll engraving on the frame, cylinder, and barrel with an engraved wood grip. It has a pinned red ramp front sight and micro adjustable rear sight. This model has a blued metal finish and includes a wooden mahogany presentation case.
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 4in |
| Finish | Engraved Bright Blued |
| Grips | Engraved Walnut |
| Sights | Pinned Red Ramp Front / Adj Rear |
| Weight | 44.1oz |
| Cartridge | 44 Magnum |
| Gun Model | 29 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 9.3in |
| State Compliance |
New York Compliant Colorado Compliant Washington Compliant California Compliant |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark Hunter 22 Long Rifle 5.9in Matte Blued Pistol - 10+1 Rounds
Rock Island Armory Ultra HC 10mm Auto 5in Black Parkerized Pistol - 16+1 Rounds
Browning Buck Mark Contour 22 Long Rifle 5.5in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Springfield Armory 1911 Garrison 9mm Luger 5in Blued/Gray Pistol - 9+1 Rounds 

