Smith & Wesson Shield Plus 30 Super Carry 3.1in Stainless Pistol – 16+1 Rounds – The new Shield Plus is the next generation in everyday carry. It features an 18-degree grip angle for a more natural point of aim and better recoil management, plus the new flat trigger allows for consistent finger placement for accurate, repeatable, comfortable shooting.
Slide cut for opticsFlat face trigger for consistent trigger finger placement that allows for more accurate and repeatable shootingEnhanced grip texture allows the user to manage recoil, keep a firm grip and delivers comfort when concealingExtended magazine offers 16+1 round capacity. For more concealable option, S&W offers a flush-fit 13 round magazineTactile and audible trigger resetExtremely thin and lightweight – can be comfortably carried all dayM&P’s patented take-down lever and sear deactivation systems all for disassembly without pulling the triggerOptimal 18-degree grip angle for natural point of aimArmornite durable corrosion resistant finish
Specifications
| Action | Pistol |
|---|---|
| Capacity | 16+1 |
| Barrel Length | 3.1in |
| Finish | Stainless |
| Weight | 19.3oz |
| Cartridge | 30 Super Carry |
| Color | Black |
| Gun Model | SHIELD PLUS |
| Hand | Right |
| Optics Ready | Yes |
| Overall Length | 6.1in |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark Vision w/Crimson Trace Laser 22 Long Rifle 5.9in Black Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Smith & Wesson SD9 VE 9mm Luger 4in Satin Stainless Pistol - 16+1 Rounds 

