Uberti 1873 Single Action Cattleman Brass 9mm Luger 5.5in Blued Revolver – 6 Rounds – In 1873, Colt’s single-action Army (SAA) revolver became the Army’s standard sidearm. Cavalry troopers were armed with the new revolvers. Lawmen and outlaws alike were quick to adopt the handy new 6-shooter which earned the nickname “Peacemaker.” Uberti’s Cattleman Brass featuring a brass trigger guard and backstrap.
Specifications
| Action | Revolver |
|---|---|
| Capacity | 6 |
| Barrel Length | 5.5in |
| Finish | Blued |
| Grips | Walnut |
| Sights | Fixed |
| Weight | 2.3lbs |
| Cartridge | 9mm Luger |
| Gun Model | 1873 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 11in |
| Twist | 1:18.75in |
| Type | Centerfire |
Browning Buck Mark 22 Long Rifle 5.9in Blue Anodized Pistol - 10+1 Rounds
Browning Buck Mark Hunter 22 Long Rifle 5.9in Matte Blued Pistol - 10+1 Rounds
PTR Industries 9 CT 601 9mm Luger 8.86in Black Modern Sporting Pistol - 30+1 Rounds
Browning Buck Mark Micro Bull 22 Long Rifle 4in Matte Black Pistol - 10+1 Rounds
Smith & Wesson SD9 VE 9mm Luger 4in Satin Stainless Pistol - 16+1 Rounds
Springfield Armory Hellcat OSP 9mm Luger 3in Flat Dark Earth/Black Pistol - 13+1 Rounds 

